News

مصاحبه وجیهه سامانی دبیر علمی جشنواره داستان کوتاه با روزنامه جام‌جم

مصاحبه وجیهه سامانی دبیر علمی جشنواره داستان کوتاه با روزنامه جام‌جم

نشرجام‌جم مسابقه داستان كوتاه «می‌خواهم بمانم» را درباره «نه به سقط عمدی جنین» برگزار می‌كند
بنویس و زنده نگه‌دار !
سال گذشته همین روزها بود، مسابقه داستان‌نویسی خودنویس به همت نشر جام‌جم برگزار شد و برگزیدگان هم در آبان‌ماه معرفی شدند. امسال هم دوباره آستین همت را در موسسه جام‌جم بالا زده‌‌ و مسابقه‌ای برگزار كرده‌ایم ،اما نه برای شناسایی و معرفی استعدادهای تازه در داستان‌نویسی بلكه برای دست گذاشتن روی یک موضوع بسیار مهم. جشنواره داستان كوتاه جام‌جم، امسال با نام «می‌خواهم زنده بمانم» برگزار می‌شود و موضوعش به سقط عمدی جنین مرتبط است. این جشنواره در واقع نوعی پویش به‌حساب می‌آید و اقدامی است برای فرهنگسازی درباره مقدمات، تاثیرات و تبعات سقط عمدی جنین كه شاید كمتر درباره‌اش بدانیم یا به دلایل و مسائلش دقت نكرده باشیم. در گفت‌و گو با وجیهه سامانی كه نویسنده است و دبیر علمی این جشنواره، بخشی از اهمیت موضوع مسابقه را برایتان تشریح كرده‌ایم و نیز قواعد و قوانین شركت در آن را تا در جریان جزئیات آن قرار بگیرید.
چرا سقط عمدی جنین؟
اگر به نظرتان موضوع جشنواره بی‌ربط به نظرتان می‌رسد، نگاهی به این توضیحات دبیر علمی جشنواره «می‌خواهم بمانم» بیندازید. وجیهه سامانی به ما گفت: وضعیت سقط عمدی جنین در ایران و رشد آن تاسف‌بار و شوكه‌كننده است. سقط عمدی جنین یعنی نابود كردن جنین به خواست والدین، به صورت غیرقانونی و معمولا با همكاری پزشكان متخلف.

500000
این رقم تعداد جنین‌هایی را نشان می‌دهد كه سال گذشته به خواست والدین كشته شده‌اند. سقط عمدی جنین بر اساس آمارها، رشد زیادی داشته است. وجیهه سامانی می‌گوید: طبق آمارها سال 1392 میانگین سقط عمدی در ایران باعث گرفته‌شدن جان 250 هزار جنین شد، اما این رقم در سال 1397 به حدود 500 هزار جنین رسیده است.

1000
این رقم تعداد جنین‌هایی است كه در یك روز به خواست والدین سقط می‌شوند. توضیحات دبیر علمی جشنواره داستان‌نویسی «می‌خواهم بمانم»، به این معناست كه هر روز هزار جنین به صورت عمدی در ایران سقط می‌شود و تعداد سقط‌های عمدی جنین در ایران در طول سال 20 برابر كشته‌های جاده‌ای كشورمان است.
این توضیحات، دلایل مهمی است كه به گفته سامانی، توجه نشر جام‌جم را به مقوله سقط جنین جلب كرده و بهانه‌ای شده تا برای اطلاع‌رسانی به مردم، چنین موضوعی را برای مسابقه داستان‌نویسی انتخاب كند.
این نویسنده می‌گوید: همین كه یك جشنواره‌ داستان‌نویسی چنین موضوعی را انتخاب كند، نویسندگان بسیاری شروع به تحلیل و بررسی ابعاد موضوع خواهند كرد و داستان‌های برگزیده حتما روی جمعی از مردم تاثیر خواهد گذاشت به‌خصوص از این بابت كه كتاب‌های برتر قرار است منتشر شوند. علاوه‌بر اینها تبلیغات جشنواره و اخبارش در رسانه‌ها توجه خیلی‌ها را به این موضوع جلب خواهد كرد.

آیا شما می‌توانید در مسابقه شركت كنید؟
نشر جام‌جم از همه صاحبان قلم و تفكر دعوت به شركت در این مسابقه كرده است. اگر نویسنده حرفه‌ای هستید یا گاهی دست به قلم می‌شوید، اگر قبلا در مسابقات داستان‌نویسی شركت كرده و برنده شده‌اید یا حتی اگر فقط استعداد نوشتن را در خودتان سراغ دارید و نمی‌دانید به‌راستی نویسنده هستید یا نه، می‌توانید در جشنواره داستان‌نویسی «می‌خواهم بمانم» شركت كنید، فقط لازم است چند نكته را مدنظر داشته باشید:
برای شركت در این مسابقه اصلا اهمیتی ندارد كه 18 ساله هستید یا 80 ساله، قبلا نویسنده بوده‌اید و كتابی از شما منتشر شده یا نه. فقط مهم این است كه ایده‌ای در ارتباط با سقط جنین را در ذهن داشته باشید و بتوانید آن ایده را حسابی بپرورانید و به یك داستان كوتاه تبدیل كنید.
داستان كوتاه شما باید برای شركت در این مسابقه حداكثر 5000 واژه داشته باشد. كمتر از این مشكلی ندارد اما بیشتر نشود و طبیعی است كه باید آن را تایپ كرده باشید.
داستان كوتاه شما نباید قبلا جایی منتشر شده یا به جشنواره دیگری فرستاده شده باشد یا در مسابقه دیگری شركت كرده باشد. لازم است درباره موضوع تعیین‌شده به صورت اختصاصی برای جشنواره «می‌خواهم بمانم» اثر خلق كنید.
می‌توانید فقط یك داستان به این جشنواره بفرستید یا حتی اگر توانایی‌ا‌ش را دارید چند داستان بنویسید. برای ارسال چند اثر متعدد به این جشنواره داستان‌نویسی، هیچ منعی وجود ندارد.

این با جشنواره قبلی فرق دارد؟
مسابقه خودنویس كه پارسال برگزار شد، فقط نویسنده‌های نوقلم را مدنظر قرار داده بود و كسانی می‌توانستند در آن مسابقه شركت كنند كه هرگز
به صورت حرفه‌ای نویسنده نبوده‌اند، اما این بار اصلا مهم نیست كه شما یك نویسنده مشهور و معروف هستید یا یك نویسنده بالقوه، مستعد و ناشناس.
حضور نویسنده‌های حرفه‌ای در این جشنواره ممكن است كار را برای نویسنده‌های نوقلم سخت كند، اما در عوض موضوع مسابقه داستان‌نویسی امسال به قدری جذاب است كه تازه‌كارها را سر ذوق بیاورد یا خلاقیتشان را شكوفا كند. اگر در این باره با ما موافق نیستید توضیحات دبیرعلمی جشنواره را درباره علت انتخاب موضوع جشنواره بخوانید.
تفاوت دیگر این جشنواره با دوره‌های قبل این است كه علاوه‌بر سه اثر برگزیده، چند داستان كوتاه دیگر هم انتخاب می‌شود و همه آنها توسط نشر جام‌جم روانه بازار كتاب خواهد شد.

چه نكاتی درباره موضوع جشنواره می‌دانیم؟
سقط عمدی جنین، شاید در نگاه اول موضوع چندان مرسومی برای یك مسابقه داستان‌نویسی نباشد، اما وجیهه سامانی دبیر علمی این جشنواره داستان‌نویسی، درباره‌اش حرف‌های زیادی برای گفتن دارد كه قبل از خواندن آنها لازم است این چند مورد را در نظر داشته باشید:
لازم است داستان‌هایی درباره سقط عمدی جنین‌های مشروع در خانواده‌ها بنویسید و رعایت اخلاق را مدنظر داشته باشید.
درباره سقط عمدی جنین موارد متعددی هست كه می‌‌توانید یكی از آنها را برای ساخت و پرداخت داستان انتخاب كنید؛ مواردی مانند دیدگاه منفی جامعه نسبت به تعدد كودكان در خانواده، سقط جنین و مشكلات اقتصادی و معیشتی خانواده، سقط جنین و مشغله‌های تحصیلی و اجتماعی والدین، سقط جنین و عدم تقید مذهبی والدین، سقط جنین و عدم آمادگی روحی و روانی والدین برای پذیرش مسؤولیت فرزندپروری، سقط جنین و تاثیرات منفی آن از نظر روحی، جسمی و معنوی بر والدین.

كجا می‌توانید پژوهش كنید؟
نوشتن یك داستان با موضوع سقط‌جنین احتمالا نیاز به تحقیق دارد و از آنجا كه منابع زیادی احتمالا در دسترس نیست، سایت جام‌جم که‌نشانی آن در انتهای مطلب آمده،
اطلاعاتی را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده‌است.
وجیهه سامانی می‌گوید: فعلا در كنار فراخوان جشنواره، چند اینفوگرافی و اطلاعات اولیه درباره سقط عمدی جنین روی سایت در دسترس قرار گرفته است و به مرور این اطلاعات تكمیل خواهد شد چون می‌دانیم نویسندگان به این اطلاعات نیاز پیدا خواهند كرد.
مقایسه تعداد كشته‌های زلزله كرمانشاه با تعداد سقط عمدی چنین در ایران، مقایسه تعداد شهدای جنگ هشت ساله تحمیلی با سقط‌های جنین از جمله آمارهای مقایسه‌ای در سایت جام‌جم هستند كه تكان‌دهنده به نظر می‌رسند.
همچنین شاید بد نباشد بدانید به گفته وجیهه سامانی دلیل اصلی سقط جنین در ایران مشكلات اقتصادی نیست؛ بلكه ترتیب آن به این صورت است:
45 درصد به دلیل رسیدن به تعداد فرزندان مطلوب است. یعنی نزدیك به نیمی از والدینی كه تصمیم می‌گیرند بچه‌هایشان را از بین ببرند، آنها را زیادی می‌دانند.
18 درصد به دلیل مشكلات معیشتی دست به سقط جنین می‌زنند
16 درصد به دلیل فاصله كم بین فرزندان
21 درصد هم به دلایل مختلفی مانند ادامه تحصیل والدین و مواردی از این دست.

تا كی‌ وقت دارید؟
اگر مشتاق به شركت در این جشنواره هستید می‌توانند تا پایان مهر امسال آثار خود را به دبیرخانه مسابقه ارسال كنند.
حتما مشتاق هستید كه درباره جوایز جشنواره هم بدانید: صد میلیون ریال برای نفر اول، 70 میلیون ریال برای نفر دوم و
50 میلیون ریال برای نفر سوم + چاپ تعدادی از برترین آثار.
داوران جشنواره هنوز مشخص نشده‌اند و آن‌طور كه وجیهه سامانی می‌گوید رایزنی در این باره ادامه دارد. زمان برگزاری اختتامیه هم مشخص نیست چون به گفته سامانی، لازم است آثار رسیده در فرصت مناسب ارزیابی و بررسی شوند و محدودیت زمان، به بررسی درست و دقیق آثار خدشه‌ای وارد نكند. علاقه‌مندان شركت در این مسابقه می‌توانند آثار تایپ‌شده خود را تا پایان مهر، در قسمت فرم ارسال اثر در سایت نشر جام‌جم به نشانی www.jjp.ir یا از طریق پست به آدرس دبیرخانه به نشانی تهران، خیابان نلسون ماندلا، خیابان عاطفی غربی پلاك 73 نشر جام‌جم كد پستی 1967954493 ارسال كنند.